Szkło czyli z czego powstają naczynia

Żeby w ogóle mówić o rodzajach naczyń, w których spożywa się alkohol należałoby zacząć od historii materiału, z którego najczęściej są wykonywane, a więc ze szkła. Nie każdy wie, że pierwsze ośrodki szklarskie powstały niemal 3000 lat przed naszą erą w Babilonii i w Egipcie. Wyrób szkła wtedy, znacznie różnił się od jego produkcji w dzisiejszych czasach. Za prawdziwe boom w wytwarzaniu tego surowca uważa się wiek XX, kiedy skonstruowano pierwszą maszynę do produkcji opakowań szklanych. Jeśli chodzi o produkcję szkła dziś, to dominują kraje zaawansowane technologicznie, więc Stany Zjednoczone i Japonia oraz podążające ich śladem kraje azjatyckie, ale również europejskie – Francja, Wielka Brytania, czy Włochy. W Polsce huty szkła zlokalizowane są w Piotrkowie Trybunalskim, Sandomierzu, Krośnie i Szklarskiej Porębie.

Szkło znalazło ogromne zastosowanie w życiu codziennym, oprócz szklanych naczyń, w tym do spożywania alkoholu, potraw i innych, również przy wyrobach jubilerskich, w przemyśle optycznym, budowniczym, czy w elektrotechnice. Może ono również posłużyć jako materiał przeznaczony na dzieło sztuki i artyści bardzo chętnie go do tego celu przeznaczają. Szkło artystyczne pozwala również na tworzenie naczyń o nieregularnych kształtach, bogato zdobionych, które zwykle też swoje kosztują. Jednak wypicie wina z takiego kieliszka sprawia, że jesteśmy nie tylko usatysfakcjonowani jego smakiem, ale doświadczamy też uczuć estetycznych.

Do najpopularniejszych naczyń przeznaczonych do spożywania alkoholi należą wszelkiego rodzaju kieliszki, na nóżce, bądź bez niej, pokale, szklanki, literatki, a do przechowywania wymyślne karafki, czy inne, pojemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *