Rozwój firm informatycznych

Firmy informatyczne mają przed sobą długie lata rozwoju. Polska jest jeszcze bardzo nienasycona, jeśli chodzi o informatyzację.

W tej chwili branża IT się rozwija. Ale jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Branża informatyczna, podobnie jak inne branże, podatna jest na zmiany ekonomiczne: wahania kursów walut, zmiany na rynku kredytowym i różne decyzje polityków. Jednak zakładając, że nie będzie żadnych niespodzianek z tej strony, to firmy informatyczne mają przed sobą długie lata rozwoju. Polska jest jeszcze bardzo nienasycona, jeśli chodzi o informatyzację.

Czy wejście do UE wpłynęło na rynek usług IT w Polsce?

Tak, wpłynęło, i to w dużym stopniu. Nie tylko dlatego, że pojawiły się unijne fundusze, które mogą oznaczać wzrost zapotrzebowania na usługi informatyczne, zwłaszcza ze strony administracji. Przede wszystkim dlatego, że pokazaliśmy krajom zachodnim, iż jesteśmy atrakcyjnym rynkiem. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w Polsce sporo nowych firm, np. z Niemiec, które są zainteresowane nie tylko świadczeniem usług dla polskich zleceniodawców, ale także outsourcingiem swoich działań. Mieliśmy już zresztą kilka zapytań od niemieckich firm chcących korzystać z naszej pomocy.

Czy lepiej dzisiaj być „informatykiem od wszystkiego”, czy specjalizować się w wąskiej dziedzinie? Kto ma większe szanse na sukces?

Być może „ogólny” informatyk szybciej znajdzie pracę niż wyspecjalizowany, ale to pracownik znający się świetnie na konkretnym systemie czy narzędziu będzie cenniejszym nabytkiem dla pracodawcy. I odpowiednio do tego wynagradzanym. Wystarczy powiedzieć, że informatyk znający się np. na ochronie danych, zabezpieczaniu systemów czy też programujący w SQL 8 jest dwu-, trzykrotnie droższym (czyli lepiej płatnym) pracownikiem niż osoba „od wszystkiego”. Dlatego zachęcam wszystkich do zdobywania kwalifikacji zawodowych, certyfikatów, kończenia kursów – to się bardzo opłaca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *