Rodzaj wina a kształt kieliszka

Ostatnio pisałam o tym, że kształt kieliszków ma znaczenie, między innymi jeśli chodzi o smak serwowanego trunku. Wśród podstawowych cech, które charakteryzują dane naczynia są między innymi grubość szkła, jego przezroczystość, wysokość nóżki i pojemność. Jak wiadomo doskonały szampan, czy najlepsza whisky będą smakowały świetnie i w musztardówkach, ale nie o to przecież chodzi. Dziś skupimy się więc bardziej na praktyce i pokażę które kieliszki nadają się do którego wina, z uwzględnieniem podziału podstawowego na wina białe, czerwone i szampany, wina musujące. Warto dodać, że w obrębie tych dwóch rodzajów win możemy odróżnić jeszcze wiele rodzajów kieliszków, które różnią się nieznacznie kształtem, wysokością nóżki, czy pojemnością, jednak wydaje mi się, że nie ma sensu wprowadzać niepotrzebnego zamętu i skupić się na podstawach.

Wino czerwone

Wszystkie kieliszki powinny być wykonane z cienkiego szkła, aby w łatwy sposób można było wino ogrzać, używając do tego ciepła dłoni. Do czerwonego wina najlepiej nadają się takie o stosunkowo średniej wielkości, które delikatnie zwężają się ku górze. Ważne jest jednak, aby ich średnica była dosyć duża, co pozwoli oddychać, szczególnie winom starszym (we wpisie o karafkach pisałam, że starsze wina mogą stracić na barwie, jeśli przeleje się je do karafek, te z kolei umożliwiają oddychanie). Wino pite z kieliszka o takim kształcie na pewno będzie smakowało wybornie.

Wino białe

Kieliszki do białego wina charakteryzują się tym, że mają dosyć smukłą czarę i dość długą nóżkę, dzięki czemu smak wina idealnie rozchodzi się po ściance zanim trafi do naszych kubków smakowych. Szczególnie dobrze z tego typu kieliszków smakują oczywiście wina starsze, które potrzebują więcej przestrzeni. Warto zauważyć, że kieliszka do wina białego nie da się pomylić z tym do czerwonego.

Szampan

Jeśli chodzi o szampana to do jego podawania najlepiej nadają się szampanówki, czyli kieliszki o bardzo wąskich, wysokich czarach, dzięki czemu można obserwować, jak bąbelki trunku delikatnie się unoszą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *