Nie zapomnij o alkomacie!

Jeśli chcemy, aby impreza była udana, a wspomnienia wyłącznie pozytywne, warto zaopatrzyć się w alkomat. Jest to jeden z najważniejszych dodatków do imprezy i powinien posiadać go każdy rozsądny kierowca.

We Francji posiadanie alkomatu w samochodzie stało się obowiązkowe. Obowiązek ten obejmuje także zagranicznych kierowców, poruszających się po francuskich drogach. Wiele krajów widzi potężny problem, jakim są nietrzeźwi kierowcy. Wypadki spowodowane przez jazdę na podwójnym gazie są plagą w wielu krajach. W Polsce posiadanie alkomatu nie jest jeszcze obowiązkowe, jednak dla własnego dobra warto kupić dobry alkomat.

Często kierowcy nie mają świadomości, że nadal stężenie alkoholu w ich krwi jest za wysokie. Wielu kierowców, wsiadając do auta po wieczornej imprezie – nie ma świadomości, że nadal są pod wpływem. Konsekwencja wsiadania za kółko po suto zakrapianej imprezie mogą być poważne. Poza obfitym, kilkusetzłotowym mandatem, możemy także stracić prawo jazdy. Nie warto ryzykować i poprzez własną niewiedzę narazić siebie i innych na nieprzyjemności. Warto kontrolować swój stan poprzez sprawny alkomat. Jaki rodzaj alkomatu warto wybrać?

Alkomaty dzielimy biorąc pod uwagę  rodzaj  zastosowanego czujnika, wykrywający stężenie alkoholu – trzy główne rodzaje, to alkomaty: elektrochemiczne, półprzewodnikowe i spektrofotometryczne. Najtańsze i najbardziej zawodne są alkomaty półprzewodnikowe. Tutaj, wskazany wynik jest mało wiarygodny. Tutaj nawet drobne elementy – jak wypłukanie ust silnym płynem czy żucie gumy – mogą przekłamywać wynik. Jednak jeśli nie przeszkadza nam konieczność kilkukrotnej kalibracji, alkomat ten może się sprawdzić – a jego żywotność wynosi nawet 10 lat.

Alkomaty spektrofotometryczne są na tyle duże i specjalistyczne, że nie spotyka się ich w przypadku indywidualnych użytkowników. Popularne są za to alkomaty elektrochemiczne. Są one nieco droższe od półprzewodnikowych, jednak dokładność pomiaru jest zdecydowana. W tym przypadku, alkomat wykrywa jedynie alkohol w wydychanym powietrzu – a jedzenie czy gumy do żucia nie wpływają na wynik badania. Jest to alkomat powszechnie stosowany przez policjantów i ceniony za dokładne pomiary i niskie ryzyko błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *