Karafki

Karafki to szklane naczynia do przechowywania alkoholi. Są znacznie bardziej eleganckie niż zwykłe butelki, więc jeżeli chcemy przyjąć gościa w wykwintny sposób, lepiej nalać lampkę wina lub szklaneczkę whisky właśnie z karafki.

W zależności od rodzaju alkoholu jaki chcemy przechowywać w pięknym naczyniu, należy wybrać kształt i wielkość karafki. Te do wina są dość duże, mają pojemność jednego litra a czasem nawet trochę więcej i są pękate u dna, natomiast szyjka zwęża się ku górze stopniowo. Karafki do wódki mają kształt podobny do butelek do tegoż alkoholu. Przeważnie posiadają ścianki z podwójnego szkła. Natomiast karafki do whisky mają kształt czworoboku o pojemności około 750 ml. Najmniejsze są te do nalewek i mogą przybierać przeróżną formę – nie tylko zwykłej butelki, ale także różnych przedmiotów: pantofla, gitary, konia i wielu innych. Butelki mogą być proste lub zdobione, na przykład okuwane. Mogą być wykonane ze szkła barwionego lub przezroczystego.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy alkohol ma swoje wymagania jeśli chodzi o przechowywanie. Na przykład wino musi być wypite kilka dni po otwarciu, natomiast wódce, nalewce czy whisky nie zaszkodzi długie przechowywanie, nawet w temperaturze pokojowej. Należy tylko chronić alkohole przed działaniem światła słonecznego. Whisky nie lubi bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur, dlatego przechowywanie jej w lodówce to chybiony pomysł.

Ceny karafek maja dość dużą rozpiętość, wahają się od 50 złotych za najprostsze, szklane naczynia do nawet 400 złotych za kryształowe produkty bardzo znanych i cenionych marek. Tak naprawdę, dla jakości alkoholu nie ma znaczenia czy będzie przechowywany w taniej czy w drogiej karafce, więc trzeba przemyśleć zakup, bo nie zawsze idzie w parze z efektem estetycznym.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych kształtów dla karafek, czasami bardzo nietypowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *