Dobry psychiatra – czyli jaki?

Problem wyboru...

Znalezienie odpowiedniego psychiatry to niezwykle trudne zadanie. Każdy z nas oczekuje bowiem od życia czegoś zupełnie innego, ma inne problemy, poszukuje różnych rozwiązań. Dlatego też kwestia wyboru odpowiedniego specjalisty stanowi skomplikowaną mieszankę wielu zmiennych.
Z jednej strony poszukujemy kogoś, kto nas wysłucha, zachowa się jak dobry przyjaciel - zrozumie nasze troski i bolączki, z drugiej zaś pragniemy osoby odpowiednio wykwalifikowanej, której kompetencje i doświadczenie, pozwolą zmienić nasze podejście do otaczającego świata. W naszych głowach pojawia się masa trudnych do zdefiniowania rozterek. Jakie zatem cechy powinny wyróżniać naprawdę dobrego psychiatrę? Czym powinniśmy się kierować podczas umawiania wizyty do specjalisty? Gdzie szukać fachowej pomocy?

Cechy dobrego psychiatry

Psychiatra to osoba, która powinna być obdarzona ponadprzeciętną empatią i odpowiednią dozą taktu, które to niezbędne są do właściwego rozwiązania problemu pacjenta. Nie powinien mieć również żadnych problemów w nawiązywaniu bliskich kontaktów międzyludzkich, ponieważ to właśnie odpowiedni dialog i umiejętność aktywnego słuchania, stanowią podstawę zrozumienia myśli i emocji pacjenta, a co za tym idzie, postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia niezbędnego leczenia. W żaden inny sposób nie można dowiedzieć się wszystkiego o tym, co dręczy i absorbuje osobę chorą, jak przez doskonałą zdolność poprowadzenia dyskusji właściwymi torami. Fundamentalną cechą dobrego psychiatry jest ponadto talent do wywołania u pacjenta poczucia samoakceptacji i rozbudzenia w nim nadziei na lepsze jutro. To właśnie nadzieja stanowi motor napędowy w procesie walki o zdrowie. Tylko odpowiednio przeprowadzona kuracja może pomóc osobie chorej w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - pokazać jej, że jest istotnym elementem czegoś naprawdę ważnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *