Blog

Problem wyboru...

Znalezienie odpowiedniego psychiatry to niezwykle trudne zadanie. Każdy z nas oczekuje bowiem od życia czegoś zupełnie innego, ma inne problemy, poszukuje różnych rozwiązań. Dlatego też kwestia wyboru odpowiedniego specjalisty stanowi skomplikowaną mieszankę wielu zmiennych. ...czytaj dalej "Dobry psychiatra – czyli jaki?"

Żeby w ogóle mówić o rodzajach naczyń, w których spożywa się alkohol należałoby zacząć od historii materiału, z którego najczęściej są wykonywane, a więc ze szkła. Nie każdy wie, że pierwsze ośrodki szklarskie powstały niemal 3000 lat przed naszą erą w Babilonii i w Egipcie. Wyrób szkła wtedy, znacznie różnił się od jego produkcji w dzisiejszych czasach. Za prawdziwe boom w wytwarzaniu tego surowca uważa się wiek XX, kiedy skonstruowano pierwszą maszynę do produkcji opakowań szklanych. ...czytaj dalej "Szkło czyli z czego powstają naczynia"

Polacy uwielbiają piwo, szczególnie w letnie, często bardzo upalne dni. Są tacy, którzy piją złocisty napój prosto z butelki albo co gorsza z puszki, jednak tym samym tracą wiele walorów smakowych, których dostarcza sposób podania tego niskoprocentowego napoju. W restauracjach i pubach piwo zostanie nam podane w specjalnym naczyniu – pokalu albo w kuflu. ...czytaj dalej "Pokale i kufle w czym pić złocisty napój?"

Mimo że w Polsce spożywanie wina do posiłków nie jest tak popularne, jak na przykład we Francji, to jednak powoli zaczynamy naśladować naszych zachodnich sąsiadów i je spożywać, zwłaszcza przy okazji rodzinnych obiadów, czy innych uroczystości. Wciąż uczymy się w jaki sposób wino podawać, jakie serwować do czerwonego mięsa, a jakie do drobiu, coraz więcej wiemy też o doborze odpowiednich kieliszków, których kształt i pojemność uzależnione są od jego koloru. Często też rezygnujemy z podawania tego trunku bezpośrednio z butelek, a decydujemy się na karafki do wina, które różnią się kształtem, długością szyjki, czy grubością i rodzajem szkła, z którego zostały wykonane, ale od początku. ...czytaj dalej "Jeśli wino, to tylko w karafkach"

Ostatnio pisałam o tym, że wino dobrze jest przelewać do karafek, dzięki czemu mają one chwilę, żeby zacząć oddychać, smak nabiera głębi, a ewentualny osad zostaje na dnie butelki. Jednak równie ważne, co podawanie wina w karafce, jest serwowanie go w odpowiednich kieliszkach. Głupcem jest ten, kto twierdzi, że smak wina nie jest uzależniony od kształtu kieliszka – proponuję się o tym przekonać i nalać dobrego czerwonego wina do kieliszka z kryształu, od szampana i do właściwego, przeznaczonego właśnie do tego rodzaju wina. Z pewnością poczujecie różnicę. ...czytaj dalej "Kształt kieliszków ma znaczenie!"

Sporo pewnie wiecie już o kieliszkach w których najlepiej pić dany rodzaj wina, z pewnością nie popełnicie też faux pas na przyjęciu i nie podacie młodego wina prosto z butelek, nie będzie też praktycznie możliwości, że wino nie będzie odpowiednio schłodzone. Ale przecież nie samym winem człowiek żyje, alkoholi jest do wyboru do koloru, a dziś zdecydowałam się napisać więcej o sposobach podawania tych mocniejszych trunków, bo jak się okazuje, sprawa nie jest tak oczywista. ...czytaj dalej "W czym podawać mocniejszy alkohol?"

Można by rzec, że niezapomnianą domówkę, na którą drzwiami i oknami będą schodzić się znajomi, zorganizujemy wtedy, gdy uda nam się zdobyć przepisy na drinki, które serwują w pubach. To jednak dopiero połowa sukcesu, równie ważne, co barwa i smak jest również sposób podania drinków. I kto mówił, że wygląd nie ma znaczenia? ...czytaj dalej "Serwujemy drinki, ale w czym?"

Zbliża się wiosna, więc sezon grillowy niedługo będzie można uważać za rozpoczęty, a prawdziwy wysyp ludzi chętnych do grillowania będzie można zaobserwować w weekend majowy, jeśli tylko pogoda dopisze. Jak wiadomo tego typu spotkania często obfitują w duże ilości alkoholu, wśród którego dominuje piwo, wódka, czasem też drinki. ...czytaj dalej "Kieliszki lodowe = idealna temperatura wódki"

Jeśli myślisz o otworzeniu własnego pubu i zatrudnieniu profesjonalnego barmana, musisz pamiętać o tym, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do pracy i wyposażyć bar nie tylko w odpowiednie szkło – od różnego rodzaju kieliszków, szklanek do drinków, czy napojów gazowanych i niegazowanych, po takie akcesoria, jak shakery, mieszadełka i inne, ale zacznijmy od początku. ...czytaj dalej "Dobry barman? Stwórz mu dobre warunki do pracy!"

Ostatnio pisałam o tym, że kształt kieliszków ma znaczenie, między innymi jeśli chodzi o smak serwowanego trunku. Wśród podstawowych cech, które charakteryzują dane naczynia są między innymi grubość szkła, jego przezroczystość, wysokość nóżki i pojemność. Jak wiadomo doskonały szampan, czy najlepsza whisky będą smakowały świetnie i w musztardówkach, ale nie o to przecież chodzi. Dziś skupimy się więc bardziej na praktyce i pokażę które kieliszki nadają się do którego wina, z uwzględnieniem podziału podstawowego na wina białe, czerwone i szampany, wina musujące. ...czytaj dalej "Rodzaj wina a kształt kieliszka"