Akcesoria do bimbru

W czasach, kiedy wszystkie produkty żywnościowe, nie wyłączając wódki, sprzedawano „na kartki” stanowił jedyny dostępny w Polsce alkohol. Jeszcze do niedawna jego miłośnicy jak i sam alkohol były obiektami żartów. Dziś wraca do łask. Zanim zabierzemy się do pędzenia bimbru, musimy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt – niezbędny, jeśli nie chcemy zepsuć całej roboty. Nie jest to bardzo duży wydatek.

Najprostszy destylator składa się z pojemnika na zacier, deflegmatora i chłodnicy. Pojemnik musi być wykonany ze stali nierdzewnej i mieć pokrywę, którą można szczelnie zamknąć. Para nie może uciekać bokami. Musi także być wyposażony w wężyk lub wyjście na deflegmator, czyli szklaną rurkę, która łączy pojemnik z chłodnicą. To w nim skraplają się fuzle (mniej lotne szkodliwe pary). Natomiast w chłodnicy następuje skroplenie par alkoholu.

Alkohlomierz (Areometr Trallesa) to bardzo proste narzędzie do pomiaru stężenia alkoholu w cieczy. Podaje zawartość alkoholu w stopniach Trallesa, czyli procentach objętościowych. Podczas gotowania bimbru można w każdej chwili sprawdzić moc napoju. Na zakup tego przyrządu wydamy zaledwie kilkanaście złotych. Należy jednak pamiętać o tym, że ciecz nie może zawierać cukrów.

Cukromierz to rodzaj areometru służący do mierzenia zawartości cukru w cieczy. Szklana (ewentualnie plastikowa) rurka, w której znajduje się skala wskazująca stężenie cukru. Wartość cukru jaką pokazuje cukromierz to ilość cukru w 100 gramach cieczy. Pomiaru należy dokonywać w cieczy o temperaturze 20 stopni Celsjusza, wtedy jest najdokładniejszy. Przy temperaturze poniżej lub powyżej 20 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *